Paryż – jaki jest, nie każdy widzi

DSC_3507

PARYŻ

Jakie jest to miasto? 
Odwiedziłam je teraz bardzo niedawno, bo w styczniu. Pomimo pogody, która nie pozostaje dla mnie jednak bez znaczenia podczas wyjazdów, zagrzewała mnie myśl idealnie dobranej daty w starciu z ceną i czasem na zwiedzanie miasta (termin urodzinowo-imieninowy i jeszcze w Paryżu!). Innym dla pewniejszego słońca i komfortu zwiedzania (tyczy się każdego innego miasta) polecam miesiące cieplejsze. Nie narzekam, ale komfort będzie na pewno dużo wyższy, choćby to, że można usiąść na trawie czy parkowej ławeczce i nie myśleć o zamarzających uszach.
Tak czy inaczej Paryż został odwiedzony. Miałam okazję zobaczyć miejsca, a szczególnie budynki znane wcześniej tylko z wykładów, które były na nich zachwalane, których jednak u nas by nigdy nie wybudowano, o ironio... Było chmurno i lekko deszczowo. Przez to mniej ludzi, w sam raz bez tłoku, a to sprzyja zdjęciom jakie lubię robić.

Powszechnie znane "Francja-elegancja" może kłócić się z tym, co faktycznie miasto miejscami oferuje. Pewnie nie zdziwię tych, co tam byli, ale może dla tych, przed którymi Paryż jeszcze nie został odkryty nieśmiało oświecę. Niestety poziom hosteli, jako zakwaterowań ekonomicznych jest na ogół bardzo, bardzo słaby. Korzystając z takiego i mając wizję romantycznego wyjazdu, niestety będziemy z pewnością zawiedzeni. Polecam idąc tym tropem, jeśli wyjazd ma być od początku do końca naprawdę przyjemny sugerować się mocno ocenami lokum z portali rezerwacyjnych i opiniami turystów, którzy tam już byli :) Swoja drogą można wynieść pewne przekonanie, że czasem Francja jest polukrowane tylko z wierzchu, a co jest dalej to nigdy nie wiadomo.


 CO WARTO ZOBACZYĆ:
Park de la Villette - położony w północno-wschodniej części paryskiego 'Peripferique' jest założeniem bardzo interesującym. Duże przestrzenie do spacerów, biegania i spotkań, ciekawe konstrukcje i rzeźby, niby po nic, ale tym bardziej budzą sympatię. Zakopany 'rower' podobno straszy niektóre dzieci, ale jest to genialny pomysł!
Nowy Łuk Triumfalny - obiekt wyjątkowy, wielki i intrygujący. Windy, które wywożą ludzi na dach niestety były nieczynne, na szczęście pod nim było tez bardzo dobrze. Pajęczyna cięgien i stalowych konstrukcji robiła niezwykłe wrażenie, a człowiek pod nimi wydawał się być bardzo kruchy.
Biblioteka Narodowa Francji - absolutny 'trzeba zobaczyć' miasta. Zamysł koncepcyjny z kawałkiem lasu wyrastającym z poziomu piwnic w centralnym atrium, gdzie gnieżdźą się dzikie gołębie robi wrażenie. Przy zmroku, kiedy uwydatniają się żółte światła w czterech narożnych budynkach, na kształt otwartych ksiąg, całość nabiera nowego wyrazu.
Wieża Eiffla - bardzo oczywiste, że będąc w Paryżu trzeba pod nią być. Najlepsza pora to czas, kiedy pod wieczór rozpalają się na niej światła, które z każdą chwilą zaczynają świecić mocniej. Dobry widok na wieżę zapewniony jest z tarasów przy Trocadero.
Cmentarze Montmartre i Père-Lachaise - pełne starych grobów na kształt małych kapliczek, porośnięte mchem, nierzadko chylące się na miękkim gruncie. Niezwykłe miejsca także pod względem architektonicznym, ale i zupełnie nastrojowym.
Cukiernia Ladurée przy rue de Bonaparte - zawsze wspaniała wystawa z makaronikami w roli głównej, sprawia wrażenie luksusowej perfumerii, a sprzedawane tam są ponoć najlepsze i najdroższe ciasteczka w Paryżu. Kolorowe i piękne, o wyszukanych smakach i pakowane w równie piękne pudełka. Niestety ich nie spróbowałam, podjęłam próbę ich domowego wypieku po powrocie do domu. Okazało się to trudne, a gdyby jednak udały mi się za którymś razem, na pewno tanio bym ich nie oddała. Głównie ze względu na niemal alchemiczno-labolatoryjną precyzję, której wymagają, aby się udały - były miękkie i wilgotne w środku, zaś na zewnątrz błyszczące i chrupkie, koniecznie z cukrową stopką. Pieczenie ich to istna próba wytrwałości!
http://fabricantdedouceurs.laduree.com/

Opera

4 - kolor 1
7

5

geometria

wieża 2

DSC_3752

DSC_3736

DSC_3987

2 thoughts on “Paryż – jaki jest, nie każdy widzi

  1. Nie bardzo zgadzam się z Twoją oceną Paryża. Mieszkałam w Paryżu przez rok i uważam, że jest on dużo wspanialszy i głębszy niż to, co widzimy powierzchownie. Im bardziej się go zgłębia, tym więcej można odkryć. A jeśli chodzi o komfort hosteli czy hoteli to po prostu Paryż jest cholernie drogi, więc chcąc mieć nawet nie wysoki, ale przyzwoity standard musimy bardzo dużo zapłacić 😉
    Piękne zdjęcia 🙂

    Polubienie

    1. Jestem pewna, że osoba będąca tam dłużej zobaczy i doświadczy więcej. Ja byłam tam już wcześniej ze 2 razy, i nie powiem, że mi się nie podobał. Teraz byłam najbardziej świadomie w każdym razie. Obeszłam go we 3 dni tak, że nogi odpadały, ale wiem, że aby zobaczyć jakieś nieodkryte perełki, coś więcej niż przewodnikowe „zobacz koniecznie” czasu potrzeba znacznie więcej. Miałam osobistego przewodnika, a to i tak pomogło w poruszaniu się (dzięki Słońce ;*). Co polecasz na następną wizytę jako wyjątkowe i niesztampowe?

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s