RUMUNIA – jeszcze bez wampirów cz. 2


Dziś postanowiłam dodać drugą część trasy przebytej przez Rumunię, z uwagi na moją dłuższą nieobecność przy aktualizowaniu bloga o nowe posty. Praca niestety przechodzi na pierwszy plan, zaś rzeczy bardziej przyjemne idą na półkę. Z miejsc prezentowanych będą to kolejno:

pasul 1 (2)


PRZEŁĘCZ PASUL - (po rumuńsku Prislop) to malowniczy widok, na tle ośnieżonych gór u ich stóp wyrastają domki. Kręta droga prowadząca na szczyt zapewnia wrażenia wizualnie. Punktem docelowym jest punkt o wysokości 1413 m n.p.m., na którym znajdziemy sukcesywnie wykańczaną cerkiew. Jednak dużo większe wrażenie robi położony tam niewielki cmentarz, który w maju pięknie porasta krokusami, które pokrywają groby czyniąc to miejsce wyjątkowym.

pasul 1 (3)

wąwóz bicaz 2_małe


KLASZTOR VORONET - jest przykładem tzw. malowanych klasztorów cerkiewnych, które swoją nazwę wzięły od bogato malowanych zewnętrznych (fresków) ścian. Przedstawiają one świętych i sceny z nimi związane. W monastyrze Voronet szczególne jest przedstawienie Sądu Bożego na jednej z elewacji. Równie charakterystyczne są ogromne okapy, ich duży wysięg miał zapewnić ochronę malowideł od warunków atmosferycznych.

voronet 1

voronet 2


MONASTYR we wsi DRAGOMIRNA jest założeniem obronnym powstałym wokół znajdującej się we wnętrzu murów obronnych cerkwi pw. Zesłania Ducha Świętego, wybudowanej z początkiem XVII w.  Obok klasztoru mieści się duży staw, który podczas zwiedzania cały głośno rechotał od mnóstwa żab, które w nim siedziały. Trochę dalej za ogrodzeniem na łączce ze świeżą trawa pasły się owce i kozy.

Dragomirna (1)_1

Dragomirna (2)

IMG_0483

Dragomirna (1)


WĄWÓZ BICAZ - Niestety z uwagi na trudne warunki oświetleniowe (ogromne kontrasty z niebem i faktyczny cień wewnątrz wąwozu) zdjęcia nie oddają należycie tego miejsca. W każdym bądź razie przejazd był ciekawy, pod nadwieszonymi skałami i kręta drogą, gdzie jechać trzeba było uważnie, myśleć o zdjęciach, podziwianiu i bezpieczeństwie jednocześnie. W Polsce o ile wiem podobnych atrakcji nie mamy.

wawoz bicaz

wąwóz bicaz 2 małe


HOMOROD - poniższy zamek przykład budowli określanej jako zamek chłopski. Budowle tego typu powstawały w Rumunii od czasów Średniowiecza i miały być miejscem, w którym miejscowa ludność mogłaby znaleźć schronienie w razie ataku nieprzyjaciela. Zakaz budowania zamków przez chłopów doprowadził do mądrego wybrnięcia z tego prawnego zapisu. Murem rozpoczęto otaczać kościoły, gdyż ochrona tak ważnego dla ludzi miejsca była w pełni zrozumiana. Mieszkańcy okolic poszli dalej i w murach chroniących w założeniu wyłącznie kościół wznosili izby, w których sami mogliby schronić się podczas najazdu wroga. Zamek chłopski we wsi Homorod jest jednym z przykładów tego niezwykle ciekawego budownictwa, jakie ma na swoich ziemiach Rumunia. Inne odwiedzone przeze mnie w kolejnych częściach.

homorod 2

homorod 1


W związku z moją czasową nieobecnością następny post oddali się trochę w czasie. Dla zainteresowanych proszę o cierpliwość, bo nowa porcja zdjęć na pewno ją zrekompensuje.


 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s