Belgrad

Belgrad_11Belgrad – przejście


Belgrad (Serbia) – miasto w czasie pokoju

Parogodzinny spacer po Belgradzie pozwolił zobaczyć niewielki kawałek tego miasta. Nie mogę napisać, że doznania te były w jakiś sposób bardzo wyjątkowe, ale nie były też zupełnie pozbawione emocji. Przeglądając zdjęcia wydaje się, że było tam miejscami bardzo przyjemnie. Jak to już zazwyczaj jest, zdjęcia to jedynie wycinki rzeczywistości, nie pokazują nigdy tego co kryje się z drugiej strony i podobno się o nich nie rozmawia, ale ogląda…

Z charakterystycznych obiektów w mieście jest nim na pewno, zburzony w czasie nie tak odległych w czasie działań wojennych, budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od czasu nalotów bombowych wojsk NATO (Sojuszu Północnoatlantyckiego)  w 1999 budynek ten stoi zniszczony w środku miasta, ogrodzony jedynie blaszanym płotem. Przypomina wiernie o czasach niepokoju.

Zamek, a właściwie jego ruiny to miejsce, skąd można zobaczyć panoramę miasta. Przy bramie wejściowej znajduje się wystawa licznych dział, torped , czołgów i innych militarnych urządzeń. Blisko przy zamku znajduje się także ogród zoologiczny.

Przy głównym deptaku Belgradu można zawsze zjeść coś dobrego i wypić kawę w cenach bardzo przystępnych. Dużą zaletą Serbii jest to, jako jednego z nielicznych już dla nas krajów, że ceny są jak w Polsce lub nawet niższe (częściej właśnie niższe), fakt ten przyczynia się do uśmiechu na twarzach Polaków.

Miasto ma sporo zabytkowych i często bardzo wysokich kamienic. Znajdziemy też modernistyczne betonowe budynki, które na architekcie także wywołują (w zależności od preferencji architektonicznych oczywiście) wrażenia nawet większe niż stare dumne kamienice, często poniszczone, szczególnie kiedy stoją w mniej uczęszczanych rejonach lub są jedynie zapleczem.

O Belgradzie nie można z pewnością powiedzieć „nowoczesne”. Jest nieco spatynowane, choć lepszym określeniem zdaje sie być „zakurzone”, miejscami po prostu biedne i zaniedbane.  Zobaczcie sami jak to wszystko wygląda, w małym subiektywnym wycinku.


Belgrad_3Jedna z głównych ulic centrum

Belgrad_6Piękna narożna kamienica

Belgrad_51

Belgrad_35Słynny Hotel Moskwa

Belgrad_30Deptak w centrum miasta

Belgrad_36Jedna ze starych kamienic

Belgrad_5Ulica w centrum Belgradu

Belgrad_24Brama wejściowa na teren zamku

Belgrad_27Widok z zamku na rzekę Danube

Belgrad_23Korty tenisowe w dawnej fosie pod zamkiem

Belgrad_41Krocząca wrona

Belgrad_33Kawiarenka na murach zamku

Belgrad_28Falująca szklana elewacja w bocznej uliczce

Belgrad_7Mocno zaspany

Belgrad_47Budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Belgrad_48Budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych z bliska

Belgrad_46Słodycze w tureckim wydaniu

Belgrad_17Wspaniałe kolorowe parasole, zadaszenie kawiarni

Belgrad_15Parasolowy wesoły patent dla ochrony przed słońcem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s