Karlove Vary

 Karlove Vary_46Piękne żeliwne konstrukcje krytego pasażu  

Karlove Vary

Wody zdrojowe i filmowe atrakcje


Karlove Vary to położona w Czechach miejscowość znana przede wszystkim z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który to odbywa się tam corocznie już od 1946 roku. W tym roku festiwal ma miejsce w dniach 4-12 lipca, dla zainteresowanych link do strony festiwalowej.

Długa historia wydarzeń filmowych to nie jedyny czy nawet nie pierwszy punkt charakterystyczny miasta. Jest ono przede wszystkim największym uzdrowiskiem słynącym z leczniczych wód, które mają tu swoje źródła. Samo miasto liczące sobie ok. 54 000 ludności dzieli się na nową i stara część. To właśnie ta stara, zabytkowa z atmosferą iście zdrojową przyciąga rzesze mniej lub bardziej zdrowych turystów. Przepięknie położone pomiędzy wzgórzami, które dają możliwość spiętrzonego budowania, podkreśla niesamowity charakter i wyjątkowość tego miejsca.


Karlove Vary_2Żeliwny choć niemal koronkowy pasaż


Część zdrojowa już od samego początku (a ciągnie się na długości ok 1,5 km) kipi świetnie odrestaurowanymi strojnymi zabytkowymi kamienicami. Robi wrażenie zauważalny przepych i zadbanie, sprawiając wrażenie, jakbyśmy byli w bogatym francuskim miasteczku. Czyją jest to zasługą? Otóż miejscem tym zajmują się głównie Rosjanie… Dobrze czy też nie, tutejsza zabudowa jest stopniowo wykupowana przez bogatych Rosjan, którzy z własnych środków remontują stare miasto, przygotowując tym samym dla siebie wakacyjne miejsca wypadowe. Zapewne każdemu urlopujący Rosjanin kojarzy się raczej ze złotym bogaczem, niż przeciętnie uposażonym obywatelem. Kojarzeni dalej z luksusem zakładają i tu w Karlovych Varach wyjątkowo drogie i elitarne sklepy. Hotele i restauracje w podobnym najwyższym standardzie kuszą przepychem i wyszukanym menu. Czymś więcej niż knedliki z prostym gulaszem.


Karlove Vary_7Ulica przy deptaku


W niejakim kontraście do pięknych kamienic, pozostaje jednak sam budynek, w którym odbywa się festiwal filmowy. Sporych rozmiarów modernistyczny, prosty i dość smutny obiekt nie świeci tak, jak komercyjne otoczenie. Niemałe zdziwienie powstało na mojej twarzy. Pierwsze moje wnioski to, że obiekt ten jest zapewne nadal w rękach czeskich. Z jednej strony to poprawne, z drugiej nieco szkoda, że jego wygląd odbiega od standardu zadbania pobliskiego otoczenia.

Gdy będziecie podróżować przez Czechy – wstąpcie tu koniecznie. Warto zajrzeć to pijalni wód, gdzie za darmo można napić się bardzo zdrowych wód o nieco kontrowersyjnych smakach, zapachach i co ciekawe w różnych temperaturach. Spotkacie tam zapewne tłumek turystów, ale jakże mogłoby ich tam nie być. Na mnie osobiście atmosfera zdrojowa wpływa bardzo kojąco, leniwie spacerujące babcie i dziadkowie sprawiają, że czuję się dużo spokojniejsza. Wypicie do tego zdrojowej wody, choć jak bardzo byłaby niedobra w smaku, zawsze poprawia nastrój i mam siłę by zwiedzać dalej. Polecam!


Karlove Vary_1Brukowany deptak z ławkami

Karlove Vary_23Sklep z ozdobami wszelkimi – napisy sugerują klientów

Karlove Vary_54Kawiarnia pod drewnianym pasażem

Karlove Vary_44Widok na żeliwny pasaż z wejściem do hotelu

Karlove Vary_4Schody do kościoła

Karlove Vary_3Kolumnada, pod którą znajdują się ujęcia wody żródlanej

Karlove Vary_15Pijalnia wód, w tle otaczające Stare Miasto zielone wzgórza

Karlove Vary_28Wnętrze pijalni wód, głównej sali.

Karlove Vary_37Pijalnia wód – widok na przyległy zewnętrzny plac

Karlove Vary_24Pijalnia wód od strony placu z ławkami przed nią

Karlove Vary_9Uliczka w dół do Starego Miasta

Karlove Vary_41Budynek, gdzie odbywa się festiwal filmowy

Karlove VaryPrzejażdżka dorożką i parujące ze studzienek żródła

Karlove Vary_6Widok na szczyty kamienic nad pijalnią wód


Na koniec dodam, że Czechy zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie ogromna ilością zamków i pozostałościami dawnej zabudowy. Nowa zgromadzona ilość zdjęć z kierunku południowego sąsiada ościennego już wkrótce!

2 thoughts on “Karlove Vary

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s