Mauzoleum Niegosza (Czarnogóra)

Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza

Dlaczego w przewodnikach nie jest to „trzeba zobaczyć”?

Kolejna podróż i kolejne zaskoczenie. Na samym początku chciałam podkreślić, że miejsce to w przewodnikach jakich używaliśmy nie było podkreślone jako „zobacz koniecznie!”. Tylko dlaczego? Owszem, była wzmianka, że jest tam piękny widok, ale informacje te jakby ukryte z tekście, bez podkreślenia waloru miejsca choćby jedną gwiazdką, sprawia, że kolejny raz sprawdzenie wcześniej w internecie istotnych miejsc zwiedzania staje się niezbędne.

Grobowiec atrakcyjny jak piramidy

Mauzoleum Niegosza w Czarnogórze to niebywała atrakcja turystyczna. O ile traficie tam przy pięknej pogodzie nie obejdzie się bez westchnienia: jak tu pięknie! Miejsce to, sceneria jaka otacza sam budynek mauzoleum to wspaniałe rozległe górzyste krajobrazy, widok pierwszorzędny, bo z najwyższego szczytu tego niewielkiego państwa.

Dojazd do tego miejsca to trasa pełna serpentyn. W najwyższych partiach spotkać można było zalegający jeszcze śnieg (maj), chociaż trasa jest w całości przejezdna. Na miejscu jest stosunkowo niewielki parking dla aut osobowych w kształcie koła, możliwe jest także zaparkowanie wzdłuż biegnącej do niego drogi. Zostawiając auto dalej czeka nas wspinaczka długimi schodami z kamiennych bloków wapienia aż do bramy w skale, w której wydrążony został tunel. Jeśli pokonamy w nim niemałe wzniesienie to na końcu otworzy się przed nami widok mocno wynagradzający nasze trudy. Będzie tym piękniej, o ile traficie na dogodna pogodę.


Wracając do podstaw – w owym grobowcu spoczywa Piotr II Petrowić-Niegosz, który był prawosławnym biskupem i władca kraju od 1830 roku aż do swojej śmierci w 1851 r. Jego życzeniem było pochowanie go  na szczycie Jezerskim w paśmie Lovćen. Jego życzenia dopełniono budując najpierw kaplicę, będącej w tym miejscu przed samym ostatecznym budynkiem mauzoleum, wznoszony na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. W czasach wojennego niepokoju jego zwłoki były parokrotnie przenoszone, gdy przewidywano dla nich zagrożenie atakami wroga. Po odbudowach kaplicy, w roku 1951, czyli w setna rocznicę śmierci Niegosza zadecydowano postawić tu zupełnie nowy obiekt, który miał wielu przeciwników. Autorem obecnego do dziś mauzoleum był architekt Ivan Meštrović. Z ciekawostek zmarły władyka został kanonizowany i stało się to dość niedawno, bo 19 maja 2013 i dokonane zostało przez metropolitę Czarnogóry i Przymorza Amfilochiusza.

Sam budynek mauzoleum jest bardzo prosty, socrealistycznie surowy, kamienny z niewielkim dziedzińcem, na którym wejścia dalej strzegą dwa granitowe posągi kariatyd – postaci Czarnogórek. Na nim znajduje się również niewielka kamienna studnia. Możliwe jest także zejście do właściwego grobowca w poziomie niżej wąskimi schodami. Do najbardziej wyrazistych elementów budowli zaliczyłabym na pewno dwie kariatydy oraz sam posąg pochowanego, który ustawiony jest w sali z nimi, także wykonany z polerowanego granitu i ważący 28 ton.  Sklepienie pokryte złotem dopełnia w swej surowości czci potrzebnej do oddania jej świętemu.

W dziale FILMY znajduje się film ilustrujący całą wspaniałą scenerię otoczenia Mauzoleum Niegoszamauzoleum Niegosza (3)Ostatni zakręt i ostatnia prosta do parkingu pod mauzoleum

Mauzoleum_3Schody wejściowe do tunelu wydrążonego w skale

mauzoleum Niegosza (2)Ścieżka po „płatnej” stronie w kierunku mauzoleum

Mauzoleum_10Ścieżka do tarasu po „płatnej” stronie i wspaniałe widoki wokół

Mauzoleum_11Mauzoleum – elewacja z wyjściem na taras widokowy

Mauzoleum_12Widok na piękną skalistą przestrzeń

Mauzoleum_6Kariatydy na dziedzińcu mauzoleum, przed nimi studnia

Mauzoleum_14Sala za kariatydami – posąg z orłem władyki Niegosza i złote sklepienie


Jedna myśl w temacie “Mauzoleum Niegosza (Czarnogóra)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s