Česki Krumlov


Nadal jestem pod wrażeniem zamkowego charakteru Czech. Dziś kolejne miasto, które urzekło mnie bardzo swoją urodą. Jego niezwykłe położenie, wieloplanowość zabudowań na stokach, w otoczeniu rzeki i pagórków w oddali – to nie mogło wyglądać źle! Zapraszam Was do Českiego Krumlova, do sąsiednich bliskich nam Czech.


Samo miasto, o którym pierwsze wzmianki historyczne są z 1253 roku,  jest z racji całokształtu oczywistym kierunkiem wszystkich wycieczek po Czechach. W sezonie kipi od turystów. Górujący nasz całym założeniem zamek plasuje się swoją wielkością tuż po Hradczanach z Pragi. Budowę miasta rozpoczął ród Vitkowiców, później zamek był siedzibą rodu Rožmberków. Pod zamkiem zaczęła budować się osada Latran, z której to ludzi pracowali w zamku.

Dziś miasto wygląda niezwykle bajkowo. Kręte uliczki z brukowanymi chodnikami, kolorowe kamieniczki i świetnie zachowana stara architektura czyni miasto „małą Pragą”. Nieraz przy spacerze napotkać możemy artystyczne detale, jak choćby odlew dwóch metrowych palców, w roli odboju w narożu budynku, czy inne dziwaczne nieco rzeźby spod rąk szalonych artystów. Wakacyjnej atmosfery dopełniają roznoszące się na głównych uliczkach zapachy słodkich naleśników i opiekanych drożdżowych trdelników (kurtoszy). Tam jest wyjątkowo pysznie, nie tylko dla architektów. Tym razem inna wersja galerii ze zdjęciami.


Czeski Krumlov - mapka


2 thoughts on “Česki Krumlov

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s