Mokra Góra i Miasteczko Kusturicy


Tym razem zdjęcia ze scenerii kolejowej – z serbskiej Mokrej Góry. Miejsce to odwiedzane jest w Serbii ze względu na zabytkową kolejkę wąskotorową, a właściwie na przejazd interesującą trasą w górzystym terenie. Przejazd „Sarganską Ośmicą” to zakreślenie zabytkowym składem ósemki w 3D, czyli z zakreśleniem jej tez na wysokości, wjeżdżając pod górę w górę a zawracając z góry na dół. Tak określiłabym tą wycieczkę. Na miejscu przy stacji znajduje się przyjemny hotel oraz restauracja, gdzie z powodzeniem możemy przenocować, a z rana wyruszyć na malownicza wycieczkę.

Fascynaci kolei by mnie wykrzyczeli, że to styl i smak dawnej kolei, ale muszę nadmienić, że siedziska w pociągu są drewniane, przez co tradycyjnie niezbyt wygodne. W każdym razie bardzo stylowo wygląda od wnętrza taki wagonik, który w całości obity jest boazerią. Jadąc kolejką zatrzymuje się ona wielokrotnie na kilkuminutowe i na bodajże jeden dłuższy, kawiarniany, kiedy możemy kupić sobie np. kawę i wypić ją w kawiarnianym ogródku.

Z działu praktyczne wskazówki polecam przyjść wcześniej na miejsce, by mieć większy wybór miejsca i wagonu. Warto upewnić się także, czy aby rezerwacji nie zrobiła wcześniej jakaś duża wycieczka z młodzieżą szkolną… W przeciwnym wypadku wylądujemy w wagonie konduktorów, gdzie okienek jest mało z siedzenia skierowane są do środka przedziału.


MIASTECZKO EMIRA KUSTURICY

Tuż przy stacji kolejki w Mokrej Górze znaleźć można równie świetna atrakcję, jak zabytkowa kolejka. Jeśli ktoś jest zaznajomiony z filmami Emira Kurturicy wie, o czym mówię (piszę). W miejscu tym kręcony był film „Życie jest cudem”, do którego scenografię miasteczka tu wykonano. Zbudowano tak naprawdę prawdziwe małe miasteczko, stoją tu prawdziwe drewniane budynki, działają realne kawiarnie, a całość uzupełniają filmowe rekwizyty. Co ciekawe, można tu także zanocować, wynająć sobie domek z kolorowymi oknami, gdyż znajduje się tu także hotel.

Miejsce to urzekło mnie swoim nastrojem, kolorowymi detalami kolorowych okiennic budynków, stolikami w kawiarni i genialnym pod kątem fotografii ułożeniem planów, kierunków i poziomów całego założenia. Wszystko sielsko-drewniano-przyjemne. Dla mnie – zestaw idealny. Teraz zapraszam do galerii, żeby każdy z Odwiedzających zobaczył o czym mowa.

EMIR KUSTURICA

FILM – „ŻYCIE JEST CUDEM”Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s