Litwa – Góra Krzyży

Góra Krzyży na Litwie, nieopodal miejscowości Szawle, to miejsce zjawiskowe. Kojarzone morze być jako kierunek turystyczny z profilem pielgrzymkowo-religijnym, jednak nawet jeśli ktoś chce po prostu zobaczyć coś co zrobi na nim niemałe wrażenie – może kierować się tu śmiało.


Najbardziej charakterystyczną cechą tego miejsca jest przede wszystkim mnogość różnorakich krzyży, w ilości, jakiej zapewne nigdzie indziej nie zobaczymy. Historia, jaka kryje się za tym miejscem jest także interesująca, podkreśla niezłomność i wytrwałość wiary w ludziach. W roku 1831 po upadku powstania listopadowego zaczęto przynosić w to miejsce krzyże, mające upamiętniać poległych w walkach, przy czym miejsce to nie było nigdy cmentarzem, ale w roku 1430 postawiono tu kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. W okresie sowieckiej ateizacji, kiedy próbowano wyzbyć miejscową ludność z wiary i zaprzestać pielgrzymek na Górę Krzyży, próbowano siłą zniszczyć to miejsce, palono krzyże drewniane, zaś metalowe wywożono na złom. Mieszkańcy jednak przynosili nowe krzyże w miejsce stąd zabranych, ówczesnej władzy walka z krzyżami definitywnie się nie powiodła.

Dziś liczba krzyży może być jedynie szacowana. Są tu krzyże duże, kilkumetrowe, jak  i zupełnie małe, będące medalikami, których ilości nikt nie byłby w stanie się doliczyć. Z każdą wycieczką i pielgrzymką pojawia się ich coraz więcej, koło dużego parkingu możemy zakupić i pozostawić tu swój, a wybierać spośród ogromnej różnorodności krzyży od tych najbardziej prostych, drewnianych, do większych i bardziej zdobionych. Pielgrzymki często niosą przez wiele dni swój krzyż, żeby ustawić go w tym miejscu. Przestrzeni ku temu jeszcze długo nie zabraknie, gdyż terenu wokół Góry Krzyży jest całkiem sporo. Poza tym niewielkie krzyżyki wieszane są często na innych, większych, co powoduje, że objętość góry rośnie niejako wzwyż.

Papież Jan Paweł II sprawował tu mszę świętą w roku 1993, podczas swojej pielgrzymki na Litwę.

W Polsce nieco podobnym miejscem jest Góra Grabarka, koło wsi o tej samej nazwie, z żeńskim klasztorem pw. Św. Marty i Marii.


Grabarka – polska Góra Krzyży


MAPA – Góra Krzyży znajduje się na północ od miejscowości Šiauliai (pol. Szawle)


Góra Krzyży (5)

Góra Krzyży (1)

Góra Krzyży (8)

Góra Krzyży (7)

Góra Krzyży (6)

Góra Krzyży (4)

Góra Krzyży (3)

Góra Krzyży 11

Góra Krzyży (9)

Góra Krzyży (2)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s