Zamek Agnieszki (i Henryka)

Zamek Czocha

Do tej pory większość dodawanych przeze mnie zdjęć to kierunki zagraniczne. Aby zbalansować nieco ten schemat tym razem piękne miejsce w naszych granicach – Zamek Czocha. Odwiedziłam to miejsce po raz pierwszy i muszę przyznać, że miejsce jest bardzo urocze. Kamienna budowla z granitów i gnejsów na zaprawie wapiennej z XIII wieku wybudowana z inicjatywy Wacława II, ówczesnego króla czeskiego. Zamek położony jest w Suchej, nad Jeziorem Leśniańskim na cyplu pośrodku przewężenia między głównymi akwenami jeziora. Lokalizacja tak geograficznie położonego zamku pozwala odbyć przy okazji rejs statkiem lub kajakiem (tuz przy bramie wejściowej do Zamku Czocha znajdziemy szyldy reklamujące te atrakcje).

Dziś w Zamku Czocha możemy wynająć sobie książęcy pokój, zjeść obiad, a nawet zorganizować wesele. Znajduje się tu przed mostem kamienna altana przeznaczona na tego typu uroczystości. Atrakcji naszego pobytu dopełnić mogą także pokazy walki rycerskich, występów kabaretowych czy zespołu muzyki dawnej. Dla dzieci ciekawe zapewne będą stojące nieopodal niej armaty. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, ceny wstępu ją niewielkie, a zwiedzanie wnętrz odbywa się z przewodnikiem. Sami możemy jedynie wejść na dziedziniec za bramą, gdzie znajduje się restauracja zamkowa oraz na przedpole pomostu, skąd jest główne wejście do zamku, a poniżej mamy byłą fosę. Zamek znajduje się w rękach sieci Hoteli WAM.

Gdyby ktoś znalazł się w rejonie zachodniej granicy Polski (okolica granic Polska-Czechy-Niemcy) można tu śmiało wstąpić. Wiosną, w sezonie owocowym, przy parkingu (duży płatny parking naprzeciw wejścia do zamku) można było kupić truskawki. Były pyszne 🙂


ZAMEK CZOCHA – oficjalna strona zamku


Zamek Czocha_17

Zamek Czocha_13

Zamek Czocha_11

Zamek Czocha_15

Zamek Czocha_6

Zamek Czocha_3

Zamek Czocha_27

Zamek Czocha_29

Zamek Czocha_33

Zamek Czocha_36

Zamek Czocha_21

Zamek Czocha_2

Zamek Czocha_16

Zamek Czocha_1


 

2 thoughts on “Zamek Agnieszki (i Henryka)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s