Zamek w Wiśniczu

Kraków i piękna niedzielna pogoda – gdzie wybrać się na niedaleką wycieczkę, żeby spożytkować taki piękny dzień? Pojawił się pomysł Zamku w Nowym Wiśniczu. Zamek ten od Krakowa położony jest o jakieś 50 km, więc jest to świetny kierunek na mały samochodowy wypad za miasto. Sam zamek to architektonicznie budowla rezydencjalno-obronna rodu Kmitów i Lubomirskich.


Po pierwsze nie można pomylić Wiśnicza z Nowym Wiśniczem, gdzie dwie nazwy oznaczają dwie różne lokalizacje. Sam Wiśnicz położony jest na północ od Krakowa i tam zamku nie znajdziemy, Nowy Wiśnicz natomiast to kierunek na wschód od Krakowa i tu spotkamy ów zamek. Tak gwoli ścisłości geograficznej, pomocniczo poniżej zamieszczam także mapę.

Cena biletu normalnego 13 zł za zwiedzanie z przewodnikiem to cena bardzo niewygórowana na wstęp.  Możemy także zwiedzać go indywidualnie. W Zamku znajdowało się kilka wystaw artystycznych,  w tym jedna, która wydała mi się bardzo interesująca. Był to zbiór pomników Papieża Jana Pawła II, którego w tylu osobach, nie widziałam nigdzie wcześniej. Zostały na nią przeznaczone dwie sale, w tym jedna większa, wysoka na oko na ponad 4 m, co zdawało się nie wystarczać dla ogromnych pomników naszego rodzimego (już) świętego, którego uniesione ręce kończyły się pomiędzy drewnianymi stropowymi belkami. Gdybyście zastanawiali się, jak one się tu zmieściły – odpowiadam. Zostały przyniesione tu w kawałkach, po czym połączone ze sobą na miejscu ( z uwagi na fakt, że są to jedynie gipsowe/betonowe odlewy). To co dla mnie było atutem umieszczenia rzeźb w takim pomieszczeniu to piękne ciepłe oświetlenie wpadające przez wysokie okna i nadające im z lekka bardziej podniosły charakter.

W salach zamkowych niestety nie ma oryginalnego wyposażenia, a to co jest tam obecnie zostało przywiezione, by wypełnić puste sale. Tak czy inaczej, częściowo umeblowane komnaty nawet jeśli nie oryginalnymi meblami i eksponatami uzupełnione, oglądało się bardzo przyjemnie. Dodatkowym atutem wejścia do wnętrz zamkowych jest także możliwość obejrzenia panoramy z okien wychodzących na miasto.


Strona Zamku w Nowym Wiśniczu

Więcej o historii zamku – zamki-res.pl


Podsłuchy na zamku, czyli kiedy nie było pluskiew…

Wydaje się, że właściciele zamku cierpieli na manię podsłuchiwania. Jedna z komnat przy kaplicy zamkowej jest tak skonstruowana, że będąc w jednym jej kącie można doskonale słyszeć nawet bardzo cichą rozmowę w przeciwległym kącie. Podobno za Kmitów sala ta była wykorzystywana do spowiedzi. Gdy więc przy konfesjonale była małżonka, sam Kmita siedział w drugim kącie i słyszał jej spowiedź. Z kolei Lubomirscy pod salą, w której przebywało wojsko zbudowali małe pomieszczenie do podsłuchiwania. Siedzący tam człowiek donosił swojemu panu o wszystkich niepokojących rozmowach prowadzonych przez żołnierzy.

(żródło – zamki.res.pl)


Zamek Wiśnicz_2Brama wejściowa na teren zamku

Zamek Wiśnicz_15Stara studnia przed wejściem do zamku

Zamek Wiśnicz_14Widok na część hotelu Kmita

Zamek Wiśnicz_4Detal naroża zadaszenia murów zamku od wewnętrznej strony, tuż za wejściem

Zamek Wiśnicz_12Widok na przypory zamku, dachy kryte dachówką karpiówką

Zamek Wiśnicz_26Boczna elewacja zamku

Zamek Wiśnicz_32Sala Zamku w Wiśniczu eksponująca zbiory luster

Zamek WiśniczJedna z sal zamku

Zamek Wiśnicz_17Mniejsze rzeźby papieża Jana Pawła II

Zamek Wiśnicz_29Główna sala wystawy papieskich pomników

Zamek Wiśnicz_23Widok z głównej sali przejściowej

Zamek Wiśnicz_24Główna sala wystawy papieskich pomników

Zamek Wiśnicz_28Rzeźba lub raczej wiklinowa instalacja byka na wewnętrznym dziedzińcu

Kowalik Nowy WiśniczKowalik złapany na drzewie koło bramy wejściowej


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s