Bojnice – zamek i ZOO

Kwestia wyboru – razem czy osobno

Byliśmy niedawno w ZOO w Bojnicach na Słowacji, niedaleko granicy z Polską.
Lubię chodzić nie tyle do ZOO co do zwierząt, które w nich są. Zwierzęta po prostu uwielbiam i nad każdym praktycznie mogę się niebezpiecznie rozczulić…

Zawsze mam dylemat, czy do zoo powinno się chodzić, bo argumenty za i przeciw się zawsze znajdą: „że zwierzęta tam pewnie mają źle, nie są u siebie na wolności”, „nie żyją w naturze”, dziczeją itd…. Pozostaje pytanie, co by je spotkało, gdyby tutaj nie były, albo skąd się tu wzięły, dlaczego tu się znalazły? Może zabrano je z przemytu, hodowano w niewoli, a do wolności już prawdopodobnie nigdy by się nie przystosowały… Znajdzie się zapewne wielu przeciwników instytucji ZOO, ale abstrahując od nich, uzasadnię bardziej kierunek wyjazdowy. Otóż koło ZOO w Bojnicach znajduje się dodatkowo (lub przede wszystkim) piękny renesansowo-gotycki zamek.

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem, bezpłatnie można wejść na wewnętrzny dziedziniec, gdzie oczekuje się grupowo na zwiedzanie wnętrz zamku. Tuż pod zamkiem, na górce, znajduje się (drogi) parking dla samochodów – dużo lepiej zaparkować na parkingu poniżej zamku. W czasie weekendów roi się tu od turystów z całymi rodzinami, którzy korzystając z tego, że obok zamku można odwiedzić z dziećmi ZOO i zahaczyć o budki z lodami przybywają tu tłumnie.

Z samego ZOO także mamy kilka zdjęć, które chciałam Wam pokazać. Prawie wszystkie zwierzęta w ogrodach zoologicznych są zazwyczaj dość osowiałe (nie licząc sów z zasady oraz pawianów, które zawsze mają coś do roboty z inna małpą…). Pewien smutek czy brak radości udało się najlepiej uchwycić na małpach. Człekokształtni i z lekka nieprzewidywalni, o twarzach, które wyrażają uczucia tak bardzo jak człowiek. Jak dużo lepiej byłoby widzieć sarny (na zdjęciach daniele), które nie byłyby przedzielone metalowym ogrodzeniem (czytaj na wolności), tylko jak niewiele osób mogłoby wówczas je tak zobaczyć, spotkać tak blisko na polanie?

Zapraszam do niewielkiej galerii ze słowackich Bojnic.


Bojnice i ZOO (5)

Bojnice i ZOO (6)

Bojnice i ZOO - dual 3

Bojnice i ZOO (7)

Bojnice i ZOO - dual 4

Bojnice i ZOO (10)

Bojnice i ZOO - dual 2

Bojnice i ZOO - dual 1

Bojnice i ZOO (1)

Bojnice i ZOO (2)

Bojnice i ZOO (13)

Bojnice i ZOO (14)

Bojnice i ZOO (16)

Bojnice i ZOO (15)

Bojnice i ZOO (3)

Bojnice i ZOO (17)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s