Majdanek – KL Lublin

Jutro Dzień Wszystkich Świętych. Święto to w Polsce obchodzimy raczej pogrążeni w zadumie i smutku, na cmentarzach. Myślę, że to najlepszy moment, żeby zamieścić zdjęcia z Majdanka, wykonane niedawno, tej jesieni.  Dla tych, którym to hasło nic nie mówi, dodam na wstępie, że prócz dzielnicy Lublina był tam niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie. Obecnie na jego terenie znajduje się Państwowe Muzeum w Majdanku, działa ono od listopada 1944 roku. W tym roku mija zatem 70 lat od jego powstania.

Majdanek - IKONA 2Zdjęcie tytułowe to puszki po Cyklonie B (Zyklon B), który po kontakcie z powietrzem uwalniał cyjanowodór i podczas II wojny światowej służył do wykonywania egzekucji na więźniach obozów koncentracyjnych


Odwiedzanie miejsc byłych obozów koncentracyjnych, takich jak Obóz Auschwitz-Birkenau czy Majdanek, to ‚wycieczka na poważnie’. Należy zachować powagę i pełną świadomość wyjazdu w kategoriach gdzie i po co jedziemy. Są one w mojej ocenie tymi smutnymi wyjazdami,  nie do końca przyjemnymi, choć to w końcu podróż, przy czym jednocześnie obowiązkowymi. Trochę jak przyjazd na czyjś pogrzeb… Z pewnym osobistym zdziwieniem i zmieszaniem muszę przyznać, że Majdanek odwiedziłam dopiero w tym roku, mając 28 lat.

Moja konsternacja i zastanowienie wynika stąd, że mieszkając i uczęszczając do szkoły w odległości ok. 90 km od tego miejsca nigdy w trzech szkołach, podstawowej, gimnazjum i liceum, nie było zorganizowanego tam wyjazdu. Wyjazdu z nagłówkiem ‚historyczny’, ‚obowiązkowy’ czy ‚niezbędny dla świadomości ucznia’.

Nie wiem niestety jak teraz odbywa się w to w szkołach, czy wyjazdy do zwiedzania byłych obozów koncentracyjnych mają miejsce. Chciałabym to wiedzieć. Pozostaje także inne pytanie – kiedy byłby właściwy moment, by w takim miejscu być? Po części skłaniam się do tego, by każdy pojechał tam samodzielnie, osobno od grupy i w pełni świadomie. Bez zbędnego nakłaniania – jadę tam, bo wiem czemu to ma służyć.


Inne nazwy obozu to Konzentrationslager Lublin (KL Lublin) , Vernichtungslager Lublin, Kriegsgefangenenlager Maydanek. Dla zainteresowanych dalszą historia miejsca, odsyłam do poniższych stron:


MUZEUM – MAJDANEK oficjalna strona muzeum

MAJDANEK – garść najistotniejszych informacji

Majdanek.com.pl – szczegółowo o historii i wiele innych informacji

Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku


Majdanek (2)Druty kolczaste w ogrodzeniu

Moje drugie zmieszanie oznaczyć mogę w punkcie obozu pod Oświęcimiem. Byłam tam dopiero na 4 roku studiów (architektura i urbanistyka) z racji uczestniczenia w warsztatach tematycznych nad tym miastem, które postrzegane jest właśnie głównie poprzez pryzmat obozu. Naszym zadaniem była praca nad rewitalizacją miasta i próba zrzucenia jarzma tragicznej i ciemnej historii przypiętej trwale do Oświęcimia. Jeśli miałabym wyznaczyć dobry moment na pojawienie się kogoś w miejscu pamięci byłych obozów koncentracyjnych, miejsc skazań i śmierci wielu niewinnych osób, byłabym mimo wszystko za tym, by mieć lat więcej niż 18 i głowę do tego odpowiednio przygotowaną. Pamiętając szkolne wycieczki, będąc w otoczeniu ludzi z klasy, dobry moment wyznaczyłabym dopiero w liceum.


Majdanek - ubraniaUbrania więźniów w pawilonie wystawowym na Majdanku

Majdanek (25)Widok zza jednego z baraków obozu na ambony strażnicze

Majdanek (1)Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku – od 1968 r.


Majdanek to miejsce bardzo smutne. Zginęło tu w latach 1941-44 dziesiątki tysięcy ofiar, rozstrzelanych, zagazowanych, wycieńczonych ogromną pracą z niedożywienia i okrucieństwa drugiego człowieka. Od bramy wejściowej na jego teren dopiero mocno wytężając wzrok można dojrzeć komin krematorium.

Obszar byłego obozu jest ogromny i obejście go zajmuje min. 2 godziny. Wstęp jest bezpłatny.

Z budynków poza frontowym centrum informacyjnym muzeum, do których można wejść, to:

  • łaźnie, w których zagazowywano więźniów (pierwszy budynek)
  • barak z drewnianymi pryczami, pokazujący autentyczne warunki bytowe w obozie w Majdanku
  • barak z instalacją artystyczną ku pamięci poległych
  • barak z butami więźniów, w którym w dużych siatkowych skrzyniach zebrane zostały obuwie byłych więźniów, które zabierano im przy wejściu na teren obozu
  • budynek z wystawą stałą – nowocześnie i multimedialnie urządzona ekspozycja z wieloma zachowanymi rzeczami byłych więźniów, ubrania, rzeczy osobiste, zdjęcia i inne; zobaczymy tu także nagrania tych, którym udało się uciec z obozu.

 

Majdanek - IKONAMauzoleum na terenie obozu w Majdanku, koło krematorium – „Los nasz dla was przestrogą” – napis na frontowej stronie.

Majdanek (30)Widok na front Mauzoleum na końcu długiej osi – Drogi Hołdu i Pamięci

Majdanek - dual 2Sale w budynku łaźni, drewniane ruszty i natryski pod sufitem.

Majdanek (5)Instalacja wodna w łaźniach

Majdanek (22)Opaski KAPO – więźniów funkcyjnych

Majdanek (23)Opaski ‚KAPO”

Majdanek (24)Tysiące par butów więźniów obozu

Majdanek - dual 3Instalacja artystyczna w jednym z baraków. W półmroku sali nisko zawieszone żarówki okalają kule z drutów kolczastych. W sali słychać głosy ludzi, mowę przeplataną monotonnym dźwiękiem, który zdaje się wwiercać w głowę…

Majdanek (14)

Majdanek_6

Majdanek (21)Karta żywnościowa więźnia żydowskiego – nr 003993 – na cukier, marmoladę, mąkę… – jeden z eksponatów w muzeum.

Majdanek (18)Zdjęcia jako jedne z zabieranych rzeczy osobistych więźniów, nielicznym udało się je zachować w obozie.

Majdanek - krem NiveaRzeczy osobiste rekwirowane przed wejściem do obozu – pasty do zębów, kremy i buteleczki z lekami czy perfumami

Majdanek (17)Podpisana menażka więźnia obozu

Majdanek (32)Widok na krematorium z poziomu Mauzoleum. W oddali miasto Lublin

Majdanek (3)Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku, w tle baraki obozowe

Majdanek - dual 4Barak z drewnianymi pryczami, na których początkowo więźniowie spali bez pościeli, w zimie marzli i które jako przeznaczone dla 1 osoby stawały się miejscem dla trzech osób

Majdanek_4Komora, w której więźniowie byli zagazowywani Cyklonem B

Majdanek_5Makieta w jednym z drewnianych baraków z planem obozu w Majdanku

Majdanek - dual 5Ubiór z obozu oraz zdjęcia zamordowanych w gablocie – budynek muzeum

Majdanek_17Widok sali muzealnej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s