Wrocław – jak tu zielono!

Weekend we Wrocławiu to pomysł tak dobry, jak weekend w Krakowie. Zaryzykuję stwierdzenie, że obfitujący nawet w większą ilość atrakcji i ciekawych miejsc. Duże miasto na południowym-zachodzie Polski to prężnie rozwijająca się część kraju. Jest co zobaczyć i zjeść coś dobrego. Bardzo polubiłam Wrocław, a dla tych co tam jeszcze nie byli (a nawet jeśli byli) prezentuję jego galerię wg Otwartego Horyzontu.

Wrocław - IKONA


Atrakcje Wrocławia (kolejność priorytetów wg uznania):

Hala Stulecia z Centrum Poznawczym i Fontanną Wrocławską

Hala Stulecia we Wrocławiu może poszczycić się wpisaniem jej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaprojektowana przez architekta Maksa Berga stanowi dowód jego odwagi i zaufania w odniesieniu do żelbetu, który wówczas, na początku XX wieku, w Polsce nie był tak oczywistym materiałem. Była nim natomiast stal.

Wnętrze Hali jest imponujące, żelbetowa kopuła przeszklona na poszczególnych piętrach robi niesamowite wrażenie. Niedawno jej odnowione wnętrze oraz korytarze okalające ją samą nabrały nowego blasku.

Wewnątrz Hali Stulecia, jego nieodłącznym elementem jest Centrum Poznawcze, gdzie nowocześnie, w sposób ciekawy i multimedialny wyposażono jego wnętrze. Zwiedzanie takiego „muzeum” z pewnością zachęca, by tam pójść. Znajdziemy tu makiety, porównujące Halę Stulecia do budowli antycznej, obejrzymy zdjęcia w multimedialnych ramkach, zajrzymy do szuflady, by kolejne ekrany wyświetliły ich zawartość i tak dalej. Wszystko to na miarę XXI wieku, nowocześnie, przystępnie i estetycznie.

Przed Halą Stulecia znajduje się ogromna Fontanna Wrocławska, największa w Polsce i jedna z największych w Europie (jej powierzchnia sięga 1 ha!). Otwarcie jej miało miejsce 4 czerwca 2009 roku i od tej chwili działa sezonowo od maja do października. Cyklicznie organizowane są pokazy z różną muzyką, pod której rytm tryskają wszystkie z niespełna 300 dysz. W sąsiedztwie Hali Stulecia, w otoczeniu zielonej pergoli widowiska ściągają tłumy widzów. W lecie miejsce to żyje bujnie, ludzie spacerują tam, wygrzewają i opalają się w słoneczne dni, a dzieci w tym czasie mogą puszczać niekoniecznie papierowe statki na płytkiej fontannie.

Harmonogram pokazów

Worcław - hala dual 1Hala Stulecia zza Fontanny Wrocławskiej

Hala stulecia Wrocław (1)Hala Stulecia i porastające ją dzikie wino

Hala stulecia Wrocław (2)Widok na Halę Stulecia

Wrocław dual 4

Hala stulecia Wrocław (4)

Wrocław Hala dual 1Pergola, która otacza Halę Stulecia i Fontannę Wrocławską

Wrocław (27)Wnętrze Hali Stulecia z poziomu trybun

Wrocław (25)Wnętrze Hali Stulecia – widok z płyty

Wrocław (26)Korytarze wokół głównej hali z wyjściami na zewnątrz

Wrocław (30)Jedna z sal w Hali Stulecia

Wrocław (31)Wnętrze Centrum Poznawczego – do zwiedzania

Wrocław (32)Wnętrza Centrum Poznawczego

Wrocław (28)Hala Stulecia – widownia

Rynek z ratuszem

Rynek Wrocławski otoczony jest wieloma pięknymi kamienicami, lecz najładniejszym i najstrojniejszym budynkiem jest ratusz. Mnóstwo kawiarenek i turystów sprawia, że miejsce to tętni życiem. Szklana fontanna, duże tafle szkła to jeden w bardziej charakterystycznych elementów tego miejskiego placu. Wizyta w mieście nie może obyć się bez spaceru po nim.

Wrocław (13)Wrocławski Ratusz za dnia

Wrocław (18)Wrocławski Ratusz nocą

Rynek Wrocław (1)Uliczka koło Ratusza

Rynek Wrocław (2)Zabawne potwory na budynku Ratusza

Rynek Wrocław (3)

Rynek Wrocław (4)Wrocławskie kamieniczki na rynku

Rynek Wrocław (5)Fontanna ze szklanymi taflami na wrocławskim rynku

Panorama Racławicka

Wspaniałe dzieło o wymiarach 15 x 114 m w kształcie panoramy, obrazu okalającego nas z każdej strony zdumiewa niejednego odwiedzającego. Obraz dzięki odpowiedniemu oświetleniu, zastosowanej perspektywie, a także powiększeniu obrazu przy ‚podłodze’ o naturalna ziemię i faktyczną scenografię sprawia, że zaciera się zupełnie granica między rzeczywistością a dziełem malarskim. Cytując ze strony Panoramy Racławickiej:

Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1856-1942). Pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.
Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze – z udziałem słynnych kosynierów – pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki (1746-1817) – z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa.

Strona Panoramy Racławickiej

ZOO i  nowa część – Afrykarium

Dla tych z dziećmi szczególnie, ale i dla innych miłośników zwierząt wizyta we Wrocławskim ZOO  to świetna całodniowa wyprawa. Wejście do ZOO znajduje się blisko Hali Stulecia, tym bardziej będąc z krótką wizytą w mieście mamy te dwa istotne miejsca koło siebie. Od niedawna przy ZOO otwarte zostało Afrykarium, w którym odkryjemy podwodny świat Afryki.

Zoo Wrocław (3)Najweselsza owca we Wrocławiu!

Zoo Wrocław (4)Afrykańskie świnie – tylko we Wrocławiu. Dużo ładniejsze od naszych krajowych…

Zoo Wrocław (5)Słonie we wrocławskim Zoo

Zoo Wrocław (6)Malutka łaciata kózka

Zoo Wrocław (1)Takin – niezwykle pocieszne zwierzę z różkami przypominającymi skrzydełka

ZOO Wrocław

Dworzec PKP Wrocław

Jak świetnym i pięknym miejscem może być dworzec sprawdzić łatwo we Wrocławiu. Okiem architekta, który zwraca uwagę (zaryzykuję, że na więcej aspektów niż przeciętny turysta) to bardzo udane połączenie elementów starych, zabytkowych z nowymi i najbardziej współczesnymi. Począwszy od placu przed dworcem z piękną nawierzchnią i ciekawymi ławkami po urzekającą salę główną z przeszklonymi stalowymi konstrukcjami, ściany pokryte ceramiką i drewnem.

Historyczne najlepsze elementy, które definiują tą przestrzeń i ocalają jej najlepsze walory. Jako niezwykłe przyjazne i nieco zabawne określiłabym trawiaste wysepki na placu przed dworcem. Łagodnie zmiękczają tą przestrzeń, odejmują nieco powagi, jako strefie oficjalnej i w pewnym sensie strzeżonej (w końcu to dworzec i strażników tu niemało), kierując całość tego funkcyjnego założenia bliżej zachodniej Europie. Dokładniej ku jej współczesnym interesującym rozwiązaniom w kwestii architektury krajobrazu i kształtowania przestrzeni publicznej. Klasa.

Jakże przyjemne wrażenie robi wnętrze hali głównej. Jest ona nieco dwupoziomowa (wyższa część dostępna ze schodków), na której znajdują się biura i sklepiki. Frontowe ściany przy kasach mają drewniane elewacje z nieco stylizowanymi „sztukateriami”, przyjemne odniesienie, do zakładam pierwotnego wyglądu hali. Kontynuacją tego jest drewniane łukowe sklepienie hali. Będąc tam, czułam się dość bezpiecznie. Wnętrze sprawiało wrażenie przyjemnego muzealnego zagranicznego holu, nie zaś multi-kulturalnego centrum przesiadkowego, gdzie pierwsza rzeczą o jakiej myślimy to „uważaj na złodziei!”.

Wrocław (2)Plac przed wrocławskim dworcem PKP

Dworzec Wrocław (1)Współczesne ławki i trawniki podkreślają klasyczny styl budynku dworca

Wrocław (3)Główna hala dworca PKP – widok na pomieszczenia Centrum Obsługi Klienta z rozsuwanymi drzwiami

Wrocław (5)Peron dworca PKP

Wrocław (4)Widok hali głównej dworca PKP Wrocław – łukowe drewniane sklepienie rewelacyjnie ociepla wnętrze

Dworzec Wrocław dual 1Wyście na peron nr 1 i piękne kafelki z secesyjnym malowaniem  ściany ponad nimi – prawdziwa ścienna sztuka użytkowa

Krasnoludki

Krasnoludki są jednym z bardzo charakterystycznych atrakcji Wrocławia. Rozsiane po całym mieście, ze swoimi imionami i w pozach utrwalających jakąś czynność sprawiają, że zwiedzanie Wrocławia jest dużo przyjemniejsze. Możemy bowiem podążać szlakiem ich rozmieszczenia, od jednego do kolejnego, oglądając naturalnie po drodze miasto. Dla zainteresowanych zgłębieniem tematu Krasnali poniżej strona, dzięki której ich poszukiwania będą sprawniejsze. Chyba każdy przyzna, że to świetna inicjatywa, tym bardziej, że każdy z Was może takiego zamówić i ustawić w dowolnie wybranym miejscu Wrocławia. Brawa dla tych, co je do miasta wprowadzili!

http://krasnale.pl/

Krasnoludki Wrocław (1)Bankowe krasnoludki przy kasie, przy jednym z banków

Krasnoludki Wrocław (2)Strażackie krasnoludki – Pożarki

Ostrów Tumski i wyspa Piasek

To najstarsza część Wrocławia, wyspa powstała, przy rozgałęzieniu rzeki Odry, pomiędzy ujściem rzek Oławy na południu, Ślęzy i Widawy na północy. Kolejne miejsce we Wrocławiu z przyjemna atmosferą, szczególnie wieczorem, kiedy po niej (wyspie) spacerowaliśmy. Znajdziemy tu kościół – archikatedrę wrocławską św. Jana Chrzciciela.

Piękny jest stalowy kratownicowy Most Tumski łączący Wyspę Piasek z Ostrowem Tumskim. Jego charakterystycznym elementem są zawieszane tam stale kłódki, przez zakochane pary i nowożeńców. Wielu jest to zapewne dobrze znany obyczaj z innych europejskich stolic, od niedawna także  w Krakowie z Kładki Bernatki, ale i z Pragi i Czeskiego Krumlowa.

MAPA WYSP WROCŁAWIA

AGA_0479Widok na archikatedrę za dnia

Wrocław (17)Widok na archikatedrę nocą

Wrocław (15)Most Tumski nocą, barierki pełne kłódek

Wrocław (16)

AGA_0472Kłódki na Moście Tumskim

Park Sczytnicki z Ogrodem Japońskim

Piękne miejsce na letni spacer, mnóstwo zieleni, a to działa na nas najlepiej, kiedy szukamy spokoju. Ogród Japoński istnieje we Wrocławiu od roku 1913 i jest częścią Parku Szczytnickiego, a założony został przez hrabiego Fritza von Hochberga, dyplomaty i orientalisty wraz z japońskim ogrodnikiem Mankichi Arai. Nie zagłębiając się w powstanie samego parku warto się tu wybrać, jeśli zapragniecie kojącego towarzystwa wody i roślinności.

Ogród japoński (1)

Ogród japoński (2)Ogród Japoński i drewniane pomosty

Ogród japońskiOgród Japoński, gdzie drewniany pomost zachęca do przejścia nim

Wieża ciśnień

Świetne miejsce, gdzie można zjeść miłe śniadanie! Niedaleko tego miejsca mieliśmy nasz nocleg, więc skorzystaliśmy i zjedliśmy tam śniadanie. Bardzo przyjemne miejsce, także na wieczorne ‚posiadówy’ przy niekoniecznie kawie. Sam budynek jest po bardzo przyjemnej renowacji i jest niewątpliwą ozdobą miasta.

DSC_5585Wieża ciśnień – Wrocław

DSC_5587Wieża ciśnień

Trzonolinowiec

Rzadko spotykany przykład budynku o konstrukcji trzonowo-linowej, gdzie budynek w istocie ma swój własny wewnętrzny ‚kręgosłup’, na którym z kolei opiera się ciężar budynku, spięty dodatkowo linami. Sam budynek jest mocno zaniedbany, a jego walor zdaje się mogą docenić tylko architekci i konstruktorzy… :>

Trzonowiec


A co Wam najbardziej podoba się we Wrocławiu? Niestety nie byłam teraz w każdym z nawet najważniejszych miejsc, stąd ograniczona ilość zdjęć, jakie tu zamieściłam. Poza tym, priorytet, to zawsze te udane zdjęcia.

4 thoughts on “Wrocław – jak tu zielono!

 1. na początek, nie że się czepiam, ale w akapicie „krasnoludki” piszesz o Krakowie zamiast Wrocławiu. 🙂
  tyle szczegółów, bo teraz do konkretów- absolutnie fantastyczne zdjęcia. 🙂 i w sumie zgadzam się z Tobą, że we Wrocławiu jest więcej fajniejszych miejsc niż w Krakowie, zdecydowanie bardziej przyjazny wydał mi się Wrocław. 🙂
  z miejsc, które opisałaś, zakochałam się osobiście w ZOO, w którym spędziliśmy strasznie dużo czasu, przez co zabrakło nam go na inne atrakcje. ale to zawsze dodatkowy powód, żeby przyjechać tam po raz kolejny. 🙂
  a do dworca mam ogromną słabość, szczególnie że fantastycznie go wyremontowali, naprawdę robi wrażenie. 🙂
  pozdrawiam.

  Polubienie

  1. Już poprawiłam, przeoczenie takie 😉
   Tak coraz częściej Kraków traci dla mnie urok, kiedy przyjdzie porównać z innymi miastami… Wrocław wydał się wyjątkowo przyjemny, świeższy i miał więcej tego, czego w Krakowie brakuje – mnóstwo zieleni (parki) miasto zwrócone ku rzece (uwielbiam!) i poza tym mniej zadęcia, które z Krakowem jest dużo częściej mimowolnie kojarzone. Dzięki! 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s