Sybin – Niemiec w sercu Rumunii

Obiecałam jakiś czas temu, że Rumunia pojawi się ponownie. Według najświeższych planów nowy plon fotograficzny ma szansę pojawić się już w czerwcu tego roku, zatem całkiem za niedługo. Teraz jednak zaglądając w istniejące fotograficzne foldery Rumunii widzę sporo dobrego i nostalgicznego wręcz materiału. Rumunia w ogóle ma w sobie ogromny spokój. Niewiele nowoczesności sprzyja temu, by działać tam jak kiedyś – naturalniej, bez pośpuechu. Takie mam wspomnienia z ostatniego i jedynego do tej pory wyjazdu do Rumunii. Spójrzcie sami i powiedzcie, jakie są Wasze reakcje na takie zdjęcia i czy nie wywołują one pragnienia „chcę na wakacje!”…?


Sybin (17) - IKONA

Miasto Sybin (rum. Sibiu) liczy niespełna 150 000 mieszkańców i położone jest w centralnej części Rumunii. Założone zostało w 1190 roku. Do zaszczytnych wyróżnień, jakie spotkały miasto Sybin, należy przyznanie mu w roku 2007 tytułu Miasta Światowego Dziedzictwa Kultury.

Do jego najbardziej urokliwych miejsc należy położone na niewielkim wzgórzu Stare Miasto, na którego uliczkach i głównym placu widać starą średniowieczną zabudowę. Dwa główne place miejskie – Plac Duży i Plac Mały – stanowią centrum miasta.  Plac Duży zdobią piękne renesansowe i gotyckie kamieniczki kryte czerwoną dachówką, których różne wysokości piętrząc się między sobą jakby wołały „ja jestem lepsza!”.

Przy Ratuszu znajdziemy przytulne knajpki i kawiarnie. Całe szczęście, że miasto oparło się zniszczeniom z okresu II wojny światowej i zachowało swój średniowieczny i generalnie historyczny charakter. Innym istotnym architektonicznie elementem miasta są zachowane elementy murów obronnych w postaci XV-wiecznych baszt (stolarzy, garncarzy i arkebuźników).

 GŁÓWNE ATRAKCJE SYBINA:

  • Starówka – w charakterze staroniemieckim
  • Rynek staromiejski (Plac Duży i Plac Mały)
  • Pałac Brukenthala – muzeum i biblioteka
  • Kościół ewangelicki – strzelista gotycka architektura
  • Wieża Turnul Scarilor (najstarsza budowla w mieście, z XIII w.)
  • Dolne Miasto – urocze uliczki, schody, poziomy…
  • Most Kłamców (uwaga – runie Ci spod nóg, jeśliś kłamca…)


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s