Wystawa makiet kolejowych-Kraków 2015

Z początkiem grudnia mieliśmy okazję być na Wystawie Makiet Kolejowych w Krakowie, która to organizowana jest cyklicznie corocznie przez KKMK, czyli Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Wystawa mieściła się w Muzeum Inżynierii Miejskiej, czyli w wyjątkowo pięknie odrestaurowanym kawałku krakowskiego zabytku.

Wystawa makiet IKONA napis

Dla jednych praca nad makietami to raczej zabawa, zabawa dla dużych dzieci. Fakt jest taki, że trzeba się wiele natrudzić, by makietę kolejową wykonać i z dziecięca zabawką ma to niewiele wspólnego. Zbudować samemu napęd elektryczny, swoistą stację zawiadowczą, tym trudniejszą, bo przeznaczoną do połączenia z innymi modułami makiety – to już praca dla elektryka modelarza i artysty w jednej osobie!

To, że później jedzie po niej elektryczny pociąg, przypominający zabawkę z lat naszej młodości, to tylko niewielki fragment tej całej układanki. Praca nad modelem to długie godziny spędzone na budowaniu kawałka makiety. Te, które mogliśmy oglądać na wystawie, to makiety modułowe, które odrębnie przygotowywane przez różne osoby, finalnie mogą zostać połączone w jedną wielką makietę, po której w koło jechać mogą małe elektryczne pociągi – wszystkie je spinają dokładnie umiejscowione tory na dwóch jej końcach.

Na wystawie przeważały rodziny z dziećmi, fakt faktem, że małe ruchome pociągi przypominają zabawki, dlatego też dzieci powinny interesować – i tak było, bo okrzyki zachwytu „ooo pociąg jedzie!” pojawiały się co chwila, każdy robił zdjęcia i wskazywał na co ciekawsze fragmenty makiet.

Dzięki kilku stoiskom z artykułami dla modelarzy można było zobaczyć, jak wygląda makieta rozłożona na czynniki pierwsze, tj. co modelarz wykonać musi sam, a co gotowe może po prostu zakupić. I tak stada owiec, czy krów, figurki osób na peronach, panie wieszające pranie koło domu, a także sztuczna trawa (wiosenna, jesienna, z kwiatkami…) – to wszystko gotowe elementy, które pomogą uzupełnić surową makietę z torami o faktyczne elementy ‚życia’, sprawić, że przejeżdżający po nich pociąg zabierze zaraz z peronu ludzi, którzy na następnej stacji wysiądą z niego i pójdą do pracy…

Zobaczcie jak niezwykłe może być modelarstwo kolejowe. Dla tych, którzy zainteresowali się nim bardziej, polecam filmy PMM TV H0 – Polska Makieta Modułowa TV H ‚zero’, (na YouTube), która to jeżdżąc po wszelkich wystawach w tej tematyce, szczególnie zagranicznych, rzuca zupełnie inne światło na to hobby. To już coś więcej, to po prostu sztuka i technika w jednym. Ja byłam zachwycona, tym co tam można zobaczyć i jak bardzo jest to realistyczne, polecam małym i dużym kolejne edycje!Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s