Klasztor kartuzów w Žiče-Słowenia+FILM

Nie jestem na bieżąco i do końca chronologicznie z kierunkami mniejszych i większych wyjazdów. To chyba nic takiego, po prostu na wszystko przychodzi odpowiedni moment. Teraz jest czas na piękne miejsce ze Słowenii, którą w całości byłam urzeczona. Dziś chciałam pokazać Wam zdjęcia i filmik z Klasztoru Kartuzów nieopodal miejscowości Žiče.

Klasztor Zice Słowenia IKONA napis

O kartuzach

Klasztor kartuzów w Słowenii, klasztor Žiče, swój początek miał w roku 1160 i był jednym z pierwszych klasztorów zakonu kartuzów poza Francją, a jego fundatorem był Ottokar III.

Warto dodać kilka słów o regule zakonnej kartuzów, a było ona nadzwyczaj surowa. Obowiązują zasady milczenia, modlitwy, postu oraz przebywania przez większą ilość dnia w samotności. Kartuzi odznaczali się także świetnym wykształceniem, najlepszym spośród zakonów, a ich zajęciem było przepisywanie ksiąg, dzięki czemu ich zakony posiadały wspaniałe biblioteki.

Cały kompleks jest otoczony lasem, co dodatkowo jeszcze podkreśla jego oderwanie od współczesności. Dziś kartuzi stronią od wygód współczesnego świata, pozostając w ciszy i skupieniu nie używają telefonów komórkowych, telewizji czy Internetu. To wszystko mogłoby zburzyć ich wewnętrzny spokój (chyba przez chwilę zapragnęłam zostać taką ‚kartuzią’ mniszką…). Trudno to sobie wyobrazić, ale wszelką wiedzę przekazuje im przeor, a poza klasztor wychodzą jedynie w ostateczności. Słyną także z wierności swojej zakonnej regule, niezmiennej o 1000 lat. Pozostają wycofanymi z tradycyjnego życia eremitami (pustelnikami). W tym miejscu mieszkali i pracowali do 1782 roku, kiedy to cesarz Józef II rozwiązał ich zakon.

O klasztorze

Środek całego założenia jest nieco pagórkowatym trawiastym dziedzińcem, z okalających kamiennych fortyfikacji z wieżą obronną wylewają się pędy bluszczu i dzikiego wina, pełno jest też owadów co dodatkowo sprawia, że mimo dostępu ludzi do tego miejsca natura ma się tu bardzo dobrze.

W sercu tej trawiastej ‚polany’ stoi piękna kaplica z 1469 roku z gwieździstym sklepieniem, w której znajduje się makieta klasztoru, prezentująca jego pierwotny kształt. Wokół niej był cmentarz, po którym nie ma teraz śladu, tą informacją jej obecność na wielkim placu pozostaje bardziej uzasadniona.

Pozostawione sobie ściany kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela, niestety już bez sklepień, to kolejne piękne miejsce, gdzie wysokie ściany zdobią nadal strzeliste gotyckie okna.

W dawnej bibliotece mieści się muzeum – obejrzymy tu odnowione czyste sale z białymi ścianami i drewnianą podłogą, w gablotach znajdują się m.in. stare księgi z rękopisami kartuzów, z czego słynęli i czym zajmowali się tutejsi mnisi na co dzień, zobaczymy także ich tradycyjny jasno-kremowy habit.


Dowiedzieliśmy się także, że klasztor Žiče bywa także, naturalnie, miejscem sesji fotograficznych, szczególnie tych w stylistyce średniowiecznej i na pewno bardzo romantycznych…

Dla głodnych niebywałe miejsce by zjeść w miejscu wyjątkowym. To tu, pierwszy budynek jaki spotkamy idąc od parkingu, znajduje się najstarsza słoweńska gospoda Gastuž.

Obejrzyjcie zdjęcia i film i sami oceńcie czy to miejsce jest warte mojego zachwalania 🙂

PS Nasze podróżujące maskotki, małpa i bawół, bardzo chciały mieć zdjęcie w trawie na tle klasztoru, nie mogliśmy im odmówić, tym bardziej, że bawół znalazł w słowackim sklepie mleko czekoladowe praktycznie ze swoją podobizną!


Turystyczne info:

  • wstęp na teren klasztoru jest płatny, przy kasie zaś sklep z pamiątkami
  • obok sklepiku w tym samym budynku znajduje się restauracja – Gastuž, czyli najstarszy w Słowenii zajazd z gospodą
  • można zwiedzić dodatkowo niewielkie muzeum
  • na miejscu jest spory parking dla samochodów 


 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Klasztor kartuzów w Žiče-Słowenia+FILM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s