Czekoladowe „Leśne runo”

Idąc za nieposkromioną ochotą na wypieki i smakowaniem słodkiego dziś nowy post z kuchni. Postanowiłam wypróbować kolejny przepis z mojej ulubionej strony Kwestia Smaku. Wybór padł na Leśne runo – ciasto mocno czekoladowe, typu amerykańskiego brownie, niekonwencjonalnie przełamane, zgodnie z nazwą, czymś zielonym – mąką z dyni. Bardzo lubię, kiedy na pozór w zwykłych daniach zaskakuje mnie nietypowy składnik, którego bym się tam nie spodziewała. Myślę, że równie dobrze zagrała by wewnątrz odrobina chili.

Czytaj dalej „Czekoladowe „Leśne runo””

Małe fragmenty życia

Zabawy w trawie obiektywem 50 mm. Kilka zdjęć spośród liści, gałęzi i żyjątek w nich mieszkających. Czasem kiedy się pochylimy i zajrzymy w trawę fajne rzeczy znajdziemy, czasem nawet żywe... 🙂

ślimak (2)

Liście (3)

Liście (4)

Liście (2)

Liście (1)

Zamek w Wiśniczu

Kraków i piękna niedzielna pogoda – gdzie wybrać się na niedaleką wycieczkę, żeby spożytkować taki piękny dzień? Pojawił się pomysł Zamku w Nowym Wiśniczu. Zamek ten od Krakowa położony jest o jakieś 50 km, więc jest to świetny kierunek na mały samochodowy wypad za miasto. Sam zamek to architektonicznie budowla rezydencjalno-obronna rodu Kmitów i Lubomirskich.


Po pierwsze nie można pomylić Wiśnicza z Nowym Wiśniczem, gdzie dwie nazwy oznaczają dwie różne lokalizacje. Sam Wiśnicz położony jest na północ od Krakowa i tam zamku nie znajdziemy, Nowy Wiśnicz natomiast to kierunek na wschód od Krakowa i tu spotkamy ów zamek. Tak gwoli ścisłości geograficznej, pomocniczo poniżej zamieszczam także mapę.

Czytaj dalej „Zamek w Wiśniczu”

Zamek Agnieszki (i Henryka)

Zamek Czocha

Do tej pory większość dodawanych przeze mnie zdjęć to kierunki zagraniczne. Aby zbalansować nieco ten schemat tym razem piękne miejsce w naszych granicach – Zamek Czocha. Odwiedziłam to miejsce po raz pierwszy i muszę przyznać, że miejsce jest bardzo urocze. Kamienna budowla z granitów i gnejsów na zaprawie wapiennej z XIII wieku wybudowana z inicjatywy Wacława II, ówczesnego króla czeskiego. Zamek położony jest w Suchej, nad Jeziorem Leśniańskim na cyplu pośrodku przewężenia między głównymi akwenami jeziora. Lokalizacja tak geograficznie położonego zamku pozwala odbyć przy okazji rejs statkiem lub kajakiem (tuz przy bramie wejściowej do Zamku Czocha znajdziemy szyldy reklamujące te atrakcje). Czytaj dalej „Zamek Agnieszki (i Henryka)”

Litwa – Góra Krzyży

Góra Krzyży na Litwie, nieopodal miejscowości Szawle, to miejsce zjawiskowe. Kojarzone morze być jako kierunek turystyczny z profilem pielgrzymkowo-religijnym, jednak nawet jeśli ktoś chce po prostu zobaczyć coś co zrobi na nim niemałe wrażenie – może kierować się tu śmiało.

Czytaj dalej „Litwa – Góra Krzyży”

Ludzie

Kilka starych prac pod hasłem ludzie. Dawno nie rysowałam, ale wtedy miałam ku temu sporą ochotę i dużą frajdę. Zwie to się ładnie potrzebą wyrysowania się z wnętrza. Zapraszam do małej galerii. Proszę nie rozpatrywać rysunków psychologicznie :)

Czytaj dalej „Ludzie”

Pieróg biłgorajski

Coś nowego z działu foto-kuliniara, czyli upiecz i zrób zdjęcia. Potrawa znana z moich rodzinnych stron, co ciekawe nigdy nie była pieczona w moim domu (albo tego nie pamiętam), zatem w ramach powrotu do korzeni kulinarnych mała lekcja tradycji i oczywiście jej fotodokumentacja. 

Czytaj dalej „Pieróg biłgorajski”

Król w powietrzu

Norwegia. Bajkowa kraina i orły przednie latające nam nad głowami. Wielkie to ptaszyska, wg niektórych danych mają rozpiętość skrzydeł ok. 3 m... Wierzę na słowo!

Orzeł

Orły_1

Orły

Umag – nocne kadry

Jakiś czas temu dodałam jedno zdjęcie z miejscowości Umag w Chorwacji. Zajęłam się też następnymi z tego miejsca i okazały się wg mnie bardzo przyzwoite, zatem zamieszczam. Często robicie zdjęcia wieczorno-nocne? Trzeba się chwilę przy tym natrudzić i nawet postawić statyw, ale w zamian efekty są bardzo miłe.

Umag - mapka

Umag_9

Umag_6

Umag

Umag_4

Umag_3


 

Mokra Góra i Miasteczko Kusturicy


Tym razem zdjęcia ze scenerii kolejowej – z serbskiej Mokrej Góry. Miejsce to odwiedzane jest w Serbii ze względu na zabytkową kolejkę wąskotorową, a właściwie na przejazd interesującą trasą w górzystym terenie. Przejazd „Sarganską Ośmicą” to zakreślenie zabytkowym składem ósemki w 3D, czyli z zakreśleniem jej tez na wysokości, wjeżdżając pod górę w górę a zawracając z góry na dół. Tak określiłabym tą wycieczkę. Na miejscu przy stacji znajduje się przyjemny hotel oraz restauracja, gdzie z powodzeniem możemy przenocować, a z rana wyruszyć na malownicza wycieczkę. Czytaj dalej „Mokra Góra i Miasteczko Kusturicy”